Čo je minoxidil
Minoxidil je vasodilátor, ktorý v tele rozširuje zúžené krvné cesty. Oficiálne sa používa pri liečbe vysokého krvného tlaku (tabletová forma – Loniten®) a pri liečbe mužskej a ženskej plešatosti.
Chemický vzorec minoxidilu C9H15N5O alebo 6-(1-piperidinyl)pyrimidin-2,4-diamin 3-oxid
Minoxidil bol pôvodne vyvinutý ako antihypertenzívny liek firmou UpJohn Corporation. Pri klinických testoch vedci objavili, že pri aplikácii na pokožku hlavy má minoxidil zaujímavé vedľajšie účinky na rast vlasov a liečbu plešatosti. V roku 1988 firma Upjohn Corporation vyrobila dermálny roztok pre použitie pri liečbe plešatosti a straty vlasov. Roztok obsahoval 2% minoxidilu a na trh bol uvedený pod značkou Rogaine (v Európe Regaine). V roku 1991 Úrad pre Potraviny a Liečivá (Food and Drug Administration: FDA) Ministerstva Zdravia a Sociálnych Služieb USA (United States Department of Health and Human Services: HHS) oficiálne uznal minoxidil ako liek účinný pri liečbe androgénovej alopécii (mužskej plešatosti).
(V roku 1995 sa firma UpJohn Corporation zlúčila s firmou Pharmacia Corporation a vznikla spoločnosť Pharmacia&UpJohn. Novovzniknutú spoločnosť Pharmacia&UpJohn už v roku 2002 ovládla farmaceutická spoločnosť Pfizer, ktorá týmto mergerom získala aj licenciu na výrobu lieku Rogaine.)
Pri liečbe plešatosti sa používa minoxidil o koncentrácii 2% (pre mužov aj pre ženy) a 5% (len pre mužov) rozpustený v propylén glykole. Propylén glykol zabezpečí aby sa minoxidil aplikovaný na pokožku rovnomerne rozložil po celej ošetrovanej ploche a aby sa liek ľahko absorboval cez pokožku. V roku 2001 schválil FDA päťpercentnú koncentráciu minoxidilu pre liečbu plešatosti, ale len u mužov. Na trhu je možné dostať dermálny roztok obsahujúci minoxidil aj v koncentráciách až 10-15%. Ide už však o generické formy lieku, nie o pôvodný Rogaine (resp. Regaine).
Klinické testy efektívnosti dermálneho roztoku minoxidilu u mužov s plešatosťou v hornej časti hlavy ukázali, že 48% mužov, ktorí používali minoxidil počas jedného roka, zaznamenalo strednú až hustú obnovu rastu vlasov v oblasti ošetrovanej minoxidilom. Malé zlepšenie obnovy rastu vlasov bolo zaznamenané u 36% mužov. Žiadne zlepšenie bolo zaznamenané u 16% mužov. Podobné výsledky boli zaznamenané aj pri klinických testoch u žien. Napriek rozsiahlym testom, vedci nedokázali vysvetliť ako presne minoxidil stimuluje rast vlasov. Poukazujú na zlepšené prekrvenie ošetrovanej oblasti po aplikácii minoxidilu.
U mužov aj u žien obnova rastu vlasov začne spravidla až po minimálne 4 mesiacoch pravidelného užívania lieku. Prvé príznaky účinnosti minoxidilu pre danú osobu sa môžu dostaviť už po 90 dňoch kontinuálnej liečby. Vtedy pacient pozoruje, že mu vypadáva oveľa menej vlasov ako pred liečbou.
Minoxidil sa používa tak, že 1 mililiter roztoku sa aplikuje (končekmi prstov alebo sprejom) na postihnuté miesta raz za deň. Aplikácia by mala prebiehať od stredu ošetrovaného miesta smerom von.
Najčastejšie vedľajšie účinky minoxidilu sú svrbenie a podráždenie pokožky v ošetrovanej oblasti. Niekedy sa môže vyskytnúť nežiadúci rast vlasov na pokožke, ktorá je v bezprostrednej blízkosti ošetrovanej oblasti alebo v miestach, kde sa liek niekoľkokrát náhodne dostal pri aplikácii.